Choć psychologia to stosunkowo młoda gałąź medycyny, już zdążyła ugruntować swoją pozycję w życiu społecznym.

Nie brakuje osób przekonanych, że tylko dobry psycholog w Łodzi jest w stanie im pomóc. Nie chcą radzić sobie samodzielnie, wolą skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Takie podejście do pokonywania życiowych przeszkód ma swoje dobre i złe strony.

Z jednej strony porady i diagnostyka problemów psychologicznych to jeden z fundamentów zdrowia społecznego. Zwłaszcza w czasach zdominowanych przez stres, różnego rodzaju psychozy, a przede wszystkim samotność jednostek. Jednocześnie jednak opieranie się wyłącznie na profesjonalnej pomocy psychologa czy psychiatry sprawia, że ludzie nie czują się już kowalami własnego losu. Zamiast przynajmniej spróbować poradzić sobie samodzielnie, wolą raz w tygodniu usiąść na kozetce, opowiedzieć o swoich problemach, a potem wrócić do domu i pracy, robiąc dokładnie to samo, co wcześniej. I w kółko powielając te same błędy, narzekając na nieskuteczną terapię. Człowiek musi sam chcieć coś zmienić.

Lekarz psychiatra w Łodzi może mu pomóc i to bardzo. Jednak lwią część pracy na drodze ku lepszej zmianie musi wykonać pacjent. Zatem jeżeli ktoś od pewnego czasu nie radzi sobie z codziennością lub podejrzewa zalążki depresji, jak najbardziej wskazane jest szukanie pomocy. Trzeba jednak umieć odróżnić poważne schorzenia psychologiczne od zwykłego, bardzo ludzkiego smutku. A ten zdarza się każdemu i wystarczy go przeczekać. Nie rezygnując oczywiście ze wszystkiego, co poprawia humor.
Dowiedz się więcej

Okiem reportera

zdrowie

uroda

lekarstwa

porady

psycholog